Jak uczyć się języków obcych?

jezyki1 Znajomość języków obcych otwiera wiele drzwi. Trzeba wiedzieć więc co zrobić, jakie metody stosować, do czego się przyłożyć i na co zwrócić uwagę. Jak wiadomo znajomość języka obcego zdobywa się na podstawie poznawania różnego rodzaju jego elementów. W skład tego wchodzą między innymi nauka słówek, gramatyki, trzeba często rozmawiać lub głośno wymawiać zdania i słówka obce oraz oczywiście sporo czytać. Jednak jest kilka zasad z jakimi trzeba się zmierzyć, nad czym zastanowić się kiedy przyjdzie podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki języków obcych.

Nauka indywidualna, samodzielne szkolenie się w znajomości danego języka. Na czym dokładnie powinna polegać taka metoda? Oczywiście na systematyczności! Słomiany zapał odpada. Kiedy pragniemy samodzielnie nauczyć się angielskiego czy hiszpańskiego to warto postawić na dokładne rozplanowanie sobie działań w tej dziedzinie. Mając wielkie chęci możemy dość szybko przekuć to w porażkę bo od razu będziemy chcieli wiedzieć jak najwięcej. Zaleca się odwrotne działanie czyli uczenie się w małych dawkach. Często ale mało to lepiej niż rzadziej i dużo. Kilkadziesiąt minut dziennie na pewno nas nie znudzi, na pewno nie doprowadzi do sytuacji, iż szybko zarzucimy marzenia o znajomości jednego z obcych języków.
Podchodząc do nauki języka w domu warto korzystać z rozmaitych pomocy które to możemy znaleźć choćby w internecie. Samych portali ze słówkami znajdziemy całą masę. Pamiętajmy także o tym, że nie tylko poznawanie kwestii gramatycznych, szukanie słówek, fiszek będzie owocne. Trzeba skorzystać z pełnej interaktywności w internecie, skorzystać z możliwości rozmów, możliwości pisania w konkretnym obcym języku. Jeżeli już robimy coś samodzielnie to na 100%.

Concept of six ability in human brain.  Graph with colorful chart on blackboard
Concept of six ability in human brain. Graph with colorful chart on blackboard

Szkoły językowe i dwie drogi wyboru nauki w tym formacie
Szkoły językowe to wciąż najpopularniejsza forma nauki innych języków. Obecnie wciąż istnieje ich sporo na rynku, jednak prawdziwy boom mamy już za sobą. Przetrwały zdecydowanie najlepsze placówki. W szkołach językowych nauka odbywa się w różnego rodzaju formach, najpopularniejsze to oczywiście tradycyjne grupy po kilkanaście osób. Na pewno doskonała forma do tego aby podczas każdego spotkania rozmawiać z ludźmi w danym języku obcym. Jeżeli zajęcia prowadzone są przez specjalistów to nie ma wyjścia, na pewno sprawnie nauczymy się języka innego niż polski. Druga opcja, forma nauki grupowej to nauka po kilka osób podczas sesji. Zazwyczaj wygląda to tak: lektor oraz 4-5 osób w grupie. Jeżeli mowa o grupowych naukach obcych języków to chyba będzie najlepsza opcja.
jezyki3
Tok indywidualny czyli w większości przypadków z tego typu możliwości nauki języka obcego korzystają osoby chcące poprawić swoje umiejętności. Przykładowo uczniowie wybierają korepetycje co ma jakiś tam sens. Jednak indywidualne nauczanie angielskiego czy francuskiego opłaca się w wielu innych przypadkach. Ktoś potrzebuje szybko nauczyć się specjalistycznego słownictwa związanego choćby z jego pracą. Ktoś pragnie przed wyjazdem na dłuższą wyprawę zdobyć wiedzę w konkretnych kwestiach, przydatnych na miejscu. To najlepszym wyborem będzie indywidualne nauczenia, poprzez korepetytora.