Dzieci i języki obce. Jak uczyć najmłodszych?

naukajezyka

Rodzice zazwyczaj pragną, aby ich dziecko dość szybko rozpoczęło naukę języka obcego. Jednak nie zawsze wiedzą jak się do tego zabrać. Przecież nie powinno zmuszać się małego dziecka do siedzenia nad książką i wytężonej nauki. Wszak maluchy są niecierpliwe, bardzo szybko tracą zainteresowanie. Dlatego warto sprawdzić poniższe przykłady jak prawidłowo zachęcać dzieci do poznawania języków obcych. Co istotne, nie trzeba wydawać na to pieniędzy, wszystko można zrobić wspólnie, w ramach spędzonego czasu.

Czytanie bajek w języku obcym. To znakomita metoda, szczególnie kiedy mamy małe dziecko. Oczywiście należy stawiać na książki z małym zasobem słów i dużą ilością obrazków. Dziecko dzięki temu będzie rozumiało dość dużo, łatwo będzie kojarzyło kolorowe rysunki z czymś przyjemnym. Następstwem tego będzie naturalnie utrwalanie podstawowych słówek z języka obcego. Warto również zwrócić uwagę, że częste czytanie tej samej bajki jest akceptowalne przez dzieci, pozwala im znakomicie utrwalać kolejne zwroty.

Piosenki w języku obcym. Mało które dziecko nie lubi tańca. Mało które dziecko nie lubi piosenek. Oprócz tych tradycyjnych, w języku polskim, warto podrzucać dzieciakom piosenki w języku obcym. Pozwoli to przede wszystkim szlifować umiejętność prawidłowej wymowy określonych słów.

naukajezykaobcego

Bajki dla dzieci na ekranie telewizora. Kolejna ciekawa propozycja, która łączy przyjemność z nauką. Dzieci kochają oglądać bajki więc od czasu do czasu, zamiast zwykłych bajek, warto włączyć coś w obcym języku. Podobnie jak w przypadku piosenek, dzieciaki będą dość szybko przyswajały sobie określone słowa, zwroty.

Fiszki, czyli coś, co na pewno polubią dzieciaki. Metoda nauki języków obcych za pomocą fiszek jest niezwykle popularna. Obrazek i słowo pozwala tworzyć w głowie proste skojarzenia. Przecież to metoda, którą skutecznie używają osoby dorosłe. Dla dzieci oczywiście warto przewidzieć coś w ich zainteresowaniach. Przygotować fiszki np. ze znanymi im zabawkami, postaciami z bajek.

To najprostsze, ale i najciekawsze pomysły związane z dostarczaniem dzieciom wiedzy związanej z obcymi językami. Co ważniejsze, wszystko realizowane jest w myśl zasady przez zabawę do wiedzy.